Spoznajte GOPALL – budúcu hviezdu logistiky

O investovaní 03.10.2023
Spoznajte GOPALL – budúcu hviezdu logistiky

Crowdfundingová platforma Across Crowd bola úspešne spustená v októbri s prvými investičnými projektami. GOPALL je jednou z prvých spoločností, ktoré sa uchádzajú o hromadné financovanie na tejto platforme.

Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s jej zakladateľmi - Marekom Božíkom a Milanom Muňkom. Obaja sú odborníci spolu s viac ako dvadsaťročnou praxou v oblasti logistiky a v tomto rozhovore nám prezradili, ako sa k podnikaniu dostali a k akým cieľom majú v spoločnosti GOPALL namierené.


Páni, prichádzate z odlišných odvetví - jeden z logistiky, druhý z IT. Ako ste sa zoznámili? 

M.B.: Každý z nás pracoval vo svojom odvetví a poskytoval služby. Ja dopravné a špedičné a Milan bol spolumajiteľom IT firmy, kde pracovali na vývoji aplikácií a riešení pre zákazníkov z rôznych odvetví. Zoznámil nás spoločný kamarát, ktorý vedel, že mám zopár návrhov na riešenie problémov v doprave a logistike. Prvýkrát sme sa stretli v decembri 2019.

 

Prečo ste sa rozhodli založiť si spoločný biznis?

M.B.: O možnosti spoločnej firmy sme sa rozprávali už v decembri 2018. Mal som už cenovú ponuku na vývoj systému, ale nakoniec sme sa dohodli s Milanom a ďalšími spoločníkmi z ich spoločnej firmy. Som rád, že sa tak stalo, nakoľko sme obchodný model menili viackrát, kým sme sa dopracovali od vývoja aplikácie /e-marketplace/ k riešeniu na poskytovanie komplexnej služby. Vývoj aplikácie – systému je iba časťou, ktorá celý proces uľahčuje a zefektívňuje. To ma utvrdilo, že spoločná firma bola veľmi dobrá voľba, nakoľko sme zohratý a motivovaný tím.

 

Pre väčšinu investorov je asi náročné predstaviť si problematiku spojenú s prepravou paliet. Aký problém vlastne služba od GOPALL-u rieši?

M.M.: Nie je to preprava paliet ako taká. Skôr odbremenenie od nosenia prázdnych paliet späť na miesta, odkiaľ s tovarom odchádzajú na maloobchodné sklady a k zákazníkom. Skúste si predstaviť, že dnes z východu Slovenska doručia do okolia Prahy napríklad 1 000 paliet s tovarom a zároveň z okolia Prahy na východné Slovensko 800 paliet s tovarom. Teraz sa prázdne palety prevážajú späť na dlhé vzdialenosti. 


GOPALL zabezpečí to, že tých 1 000 paliet v okolí Prahy je rozdistribuovaných zákazníkom v blízkosti Prahy a tých 800 paliet na východe Slovenska zase firmám na východe, čo šetrí CO2 a financie na distribúciu prázdnych paliet. Len pre zaujímavosť - každých 100 km jazdy kamiónom vytvára okolo 70 kg CO2. 


Pre koho je GOPALL určený?

M.B.: V prvom rade pre výrobné a obchodné spoločnosti, ďalej pre dopravné spoločnosti, na ktoré je prenášaná zodpovednosť za výmenu paliet - vrátenie paliet na miesto nakládky. A tiež pre logistické spoločnosti a vlastne pre všetky firmy, ktoré majú tovarové toky na paletách.

 

Aké sú aktuálne postupy a v čom je riešenie od GOPALL jedinečné?

M.M.: Existujúce zavedené postupy pri vrátení paliet sú nasledovné :

  • výmena paliet – dopravca doručí počet paliet na nakládku v takom množstve, v akom je naložený tovar a dostane ich naspäť pri vykládke;
  • obalové kontá - po nazbieraní okolo 500 paliet na jednom mieste doručenia sa palety vyzdvihnú a vrátia v celokamiónovom množstve dodávateľovi – nie všade je však toto riešenie možné;
  • poolingové spoločnosti - majú vlastné palety na nájom a poskytujú full service. Ich cenotvorba je však na dvojnásobku a viac ako u GOPALL.


Riešenie GOPALL vzniklo v podstate ako kombinácia všetkého efektívneho z existujúcich riešení a elimináciou ich nedostatkov.

Na aké trhy cielite?

M.B.: Chceme postupne rozbiehať trhy v CEE regióne. Momentálne máme najviac aktivít v Českej republike, nakoľko tam máme silný odborný tím kolegov na obchodné procesy. Ďalej je to Slovensko, Maďarsko, Poľsko a Chorvátsko, kde máme obchodné aktivity v rozličnom stupni rozpracovania s kolegami priamo v týchto štátoch.

 

Ako plánujete použiť finančné prostriedky vyzbierané cez Across Crowd?

M.M.: Financie plánujeme použiť na ďalší vývoj nášho GOPALL systému, aby sme mali nástroje na distribúciu paliet v sieti efektívne. To vyžaduje neustále viac a viac odborných vývojárov a silný IT tím. Samozrejme máme v pláne rozšíriť v uvedených štátoch naše lokálne obchodné tímy a hľadať nových odborných kolegov na ďalších trhoch v CEE regióne.

 

Chcete sa podieľať na úspechu spoločnosti GOPALL aj vy? Pridajte sa k investorom cez Across Crowd, jedinú plne online crowdfundingovú platformu na Slovensku. Investovať môžete už od 100€ a za investíciu nad 1000€ čaká investorov odmena vo forme zľavy vo výške 14% z pobytov v hoteloch siete PSH. Pre prvých 50 investorov zároveň čaká dodatočná odmena vo výške 50% na nákup oblečenia značky Under Armour, ktorú možno uplatniť na oficiálnom e-shope www.underarmour.sk.

Featured image
Autor

Tomáš Kováč